o szczotkowaniu ciała kilka słów wstępu
2.jpg

Szorstkość w obyciu nie stanęła mu na drodze do ogromnej popularności. Nie jest też krzykiem ostatniej mody czy technologiczną nowinką, a tradycją wywodzącą się z czasów starożytnych. Zabieg opierający się na kilku prostych zasadach i wykorzystujący jeden nieskomplikowany przyrząd, a do tego wykonywany regularnie przynosi prawdziwie spektakularne efekty! Czy można chcieć czegokolwiek więcej? Mowa oczywiście o szczotkowaniu ciała na sucho.

Dzisiaj szczotkowanie jest najbardziej chwalone za swoje zewnętrzne oddziaływanie, którego efekty widać na pierwszy rzut oka - usuwanie martwego naskórka daje nam gładką, jędrną i miłą w dotyku skórę. Choć to i tak bardzo dużo jak na tak prosty zabieg, to warto przyjrzeć się mu bliżej, sprawdzić skąd pochodzi i przy okazji nie pominąć jego korzystnego wpływu na to, co niewprawnemu oku mogłoby umknąć.

 

Skóra prawdę Ci powie

Dbałość o skórę i jej wygląd nie jest próżnym wynalazkiem nowoczesności. Już w starożytności ludzie dbali o jej kondycję, która często była nierozerwalnie splątana z wyznacznikami statusu. W końcu na legendarne kąpiele w mleku lub innych substancjach trzeba było mieć czas i środki (przywołując najsłynniejszą beauty-influencerkę w dziejach Kleopatrę). Nie każdy mógł sobie na to pozwolić, czy to z powodu innych obowiązków czy braku funduszy na zakup koniecznych akcesoriów. Promienna skóra kojarzyła się z pięknem, zdrowiem i czystością. Do tego otulona była ledwo dostrzegalnym woalem luksusu. Czy aby na pewno dużo się zmieniło w tym temacie? Szorowanie, czyszczenie i inne zabiegi kosmetyczne są częścią ludzkiej historii od jej zarania, a ich znaczenie wydaje się jedynie rosnąć.

 

Przybornik starożytnych

Wracając do głównego wątku i pretekstu dla tych rozważań, przyjrzyjmy się jednemu z takich zabiegów - usuwanie martwego naskórka. Dość szybko przybrał on formę znaną nam dzisiaj pod nazwą „szczotkowanie ciała na sucho”. Starożytni w tym celu intuicyjnie sięgali po ostre i szorstkie przedmioty. Popularne były kolby kukurydzy, połamane muszle (auć!) czy piasek. Japończycy korzystali z naturalnych gąbek loofah przed kąpielą, a Grecy z metalowych skrobaków strigil. Co ciekawe z dzisiejszej perspektywy niesłusznie łączącej pielęgnację z kobiecą próżnością, wśród starożytnych Greków praktyka ta była stosowana głównie przez sportowców płci męskiej.

 

Zaglądając pod powierzchnię

Choć dla wielu omawiany zabieg szczotkowania miał głównie za zadanie działać na zewnątrz ciała (wygładzić i oczyścić skórę), to znane jest również łączenie zewnętrznego oczyszczania z wewnętrznymi porządkami. To połączenie jest szczególnie ważne dla co najmniej dwóch spośród najstarszych systemów medycznych - Ajurwedy czy Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.

Ajurweda

Ajurweda od wieków korzysta z "zabiegu" garshana (tłum. z sanskrytu: pocieranie, tarcie). Polega on na odpowiednim uciskaniu i masowaniu na sucho całego ciała w celu usunięcia z niego niechcianych toksyn określanych mianem ama. Co ważne, słowo ama jest na tyle pojemne, by objąć nie tylko niezdrowe czy niestrawione jedzenie, ale również niezaopiekowane i nieprzepracowane emocje. Czyli wszystko to, co ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie - to fizyczne, jak i psychiczne.

Tradycyjna Medycyna Chińska

Również Tradycyjnej Medycynie Chińskiej znany jest rytuał szczotkowania ciała na sucho. Jak nietrudno się domyślić, jego działanie nie sprowadza się jedynie do oczyszczenia skóry z martwego naskórka. Jako wręcz ważniejszy podkreśla się jego udział w usprawnieniu przepływu energii życiowej qi przez nasze ciało. Masowanie oczyszcza i udrażnia sieć meridiany - sieć kanałów łączących ciało w jedną całość, którymi energia się porusza - dzięki czemu qi może swobodnie płynąć, tym samym ożywiając cały system cielesno-duchowy człowieka.

 

Szczotkowanie na sucho dziś

To właśnie te dwa, opisane wyżej zabiegi Ajurwedy i Tradycyjnej Medycyny Chińskiej są wskazywane jako prababki naszego dzisiejszego, nieco zlaicyzowanego, szczotkowania ciała na sucho. Rosnąca popularność holistycznego podejścia do tematu zdrowia czy samopoczucia często wiedzie właśnie w kierunku wschodnim. Tam założenie, że dobrostan to coś więcej niż tylko brak choroby, znane i kultywowane jest od wieków. Potrzebna jest harmonijna (współ)praca całego organizmu byśmy czuły i czuli się dobrze.

Może więc warto skorzystać z mądrości bardziej doświadczonych i pożyczyć, a przynajmniej sprawdzić, niektóre z pomysłów?

Jeśli chcesz zacząć jak najszybciej, to szczotkę znajdziesz tutaj.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl