opieka nad świecą

Chociaż palenie świec jest łatwym i intuicyjnym zajęciem, to jest kilka kwestii, którym warto poświęcić odrobinę uwagi. Nic wielkiego ani wymagającego, ale mogą sprawić, że Twoja świeca będzie Ci służyła lepiej i dłużej. 

 

Przed każdym zapaleniem świecy przytnij knot do wysokości ok.0,5 cm.
Długość i wygląd knota mają wpływ na jakość i wielkość płomienia świecy. Knot musi być wystarczająco krótki, aby płomień świecy mógł dosięgnąć do swojego paliwa, czyli wosku sojowego. Powinien być również oczyszczony ze zwęglonych części (pozostałości po poprzednim paleniu) - zapobiega to pojawieniu się zbyt dużego płomienia, który nie tylko skróci czas palenia się świecy, ale może też powodować uszkodzenie naczynia nadmierne go ogrzewając.
Skracanie i oczyszczanie knota pozwala uniknąć większości problemów. 

W czasie palenia świecy pozwól, aby górna warstwa wosku całkowicie się roztopiła (aż do ścianek naczynia).
Przy pierwszym paleniu może to zająć nawet 3-4 godziny. Roztopienie całej górnej powierzchni wosku sprzyja równomiernemu wypalaniu się świecy. Jeśli zgasisz świecę zbyt szybko, to część wosku zostanie nieroztopiona i stworzy tzw. tunel. Wosk ma tę właściwość, że „zapamiętuje” kształt i wielkość rozpuszczonej powierzchni. Przy każdym kolejnym zapaleniu świecy odtwarza ją, więc tunel ten może się pogłębiać. 

Świeca nie powinna palić się dłużej niż 4 godziny.
Dłuższe palenie świecy prowadzi do roztopienia się zbyt dużej części wosku. Może to spowodować nadmierne nagrzanie się całego naczynia (a nawet jego uszkodzenie) oraz szybsze wypalanie się olejków eterycznych, co osłabi moc zapachu. 

Nie zapalaj świecy ponownie, jeśli wosk jest jeszcze płynny.
Nie ryzykujesz rozlania wosku ani jego zastygnięcia w nieodpowiedniej formie.

Nie wypalaj świecy do samego dna naczynia. Pozostaw ok 0,5 cm niespalonego wosku.
Taka warstwa niespalonego wosku zabezpiecza dno naczynia świecy przed nadmiernym nagrzewaniem się - chroni to zarówno samo naczynie, jak i powierzchnię na której palisz świecę. 

 

Zasady bezpieczeństwa

Nie używaj zakrętki do gaszenia świecy.
Zakrętka służy utrzymaniu zapachu w czasie, gdy świeca się nie pali. 

Zawsze stawiaj świecę na stabilnym, odpornym na wysoką temperaturę podłożu.
W trakcie palenia całe naczynie świecy nagrzewa się. Wysoka temperatura dna naczynia może uszkodzić powierzchnię, na której świeca się znajduje. Z kolei palenie świecy na niestabilnym podłożu może doprowadzić do jej nierównomiernego spalania się lub przewrócenia się.

Nie pal świecy w pobliżu materiałów łatwopalnych.
Palenie świecy w zbyt bliskiej odległości do materiałów łatwopalnych (np. książki, zasłony, ubrania, rośliny) może doprowadzić do ich zapalenia.

Między palącymi się świecami pozostaw ok. 10 cm odstępu.
Paląca się świeca emituje ciepło. Pozostawiając ok. 10 cm przerwy między palącymi się świecami zapobiegasz ich nadmiernemu nagrzewaniu się od siebie nawzajem.

Nie pozostawiaj świecy bez nadzoru ani w zasięgu dzieci lub zwierząt.
Należy pamiętać, że świeca jest źródłem ognia. Pozostawienie jej bez kontroli lub w zasięgu dzieci lub zwierząt może doprowadzić do oparzeń czy pożaru.

Pamiętaj, że w trakcie palenia całe naczynie świecy nagrzewa się.
Szklane naczynie świecy nagrzewa się w trakcie palenia i utrzymuje ciepło jakiś czas po jej zgaszeniu. Dotykając palącą się lub niedawno zgaszoną świecę, możesz się oparzyć.

Utrzymuj wosk świecy w czystości - nie pozostawiaj w nim zapałek czy resztek knota.
Przedmioty pozostawione w świecy lub znajdujące się na jej powierzchni mogą zapalić się od płomienia. 
Jeśli powierzchnia świecy się zakurzyła, po prostu wyczyść ją przed zapaleniem świecy (np. za pomocą wilgotnej szmatki).

Chroń świecę przed przeciągami, wiatrem czy słońcem.
Świece są wrażliwe na przeciągi, temperaturę i słońce. Wystawienie ich na bezpośrednie działanie tych czynników spowoduje nierównomierne i szybsze spalanie się świecy oraz zmniejszy odczuwalność zapachu. Silne promienie słoneczne mogą roztopić wosk nawet w niezapalonej świecy i sprawić, że straci ona swoje właściwości.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl